Likvidace prachu z MDF desek

Lisujeme prach z MDF desek a pomáháme tím k jeho bezproblémové likvidaci.

Největší tuzemský dřevokombinát Kronospan získal na jaře 2016 od úřadů povolení na další provoz. Instalací druhého filtračního systému UTWS za 600 milionů korun snížili emise prachu o 94 procent a nyní pracují s nejmodernější technologií hluboko pod běžně stanovenými limity. Na severním okraji Jihlavy tak může dál podnikat bez omezení.

Současně s tím ale kraj firmě dal několik podmínek. Musí zajišťovat pravidelný monitoring prašného spadu minimálně na osmi lokalitách v okolí areálu. Další podmínka od krajského úřadu je obecnější: aby Kronospan zajistil v maximální míře omezení úniku polétavého prachu mimo areál. Eliminaci prašnosti po Kronospanu požadovala i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Kronospan Jihlava přestal likvidovat prach z MDF desek z důvodu zvýšené prašnosti při manipulaci s tímto materiálem. Pro řadu firem vyvstal neřešitelný problém. Hledalo se řešení a našlo se v podobě briketovacích lisů BrikStar.

Zapůjčili jsme firmě CAP CENTRAL s.r.o. do provozovny v Pacově briketovací lis, na kterém zkušebně zbriketovali prach z MDF. Nechali si udělat testy spalin, výhřevnost a popelnatost ve Zkušebním strojírenském ústavu v Brně. Pak následovaly zkoušky spalování v Kronospanu a vše bylo v pořádku. Horší kvalita briket způsobená příměsemi, nízkým obsahem pryskyřic a nesoudržností suchého prachu Z MDF desek, byla zlepšena menšími úpravami briketovacího lisu. Zmenšil se průměr briket, nainstalovala se pomalejší převodovka pro lepší regulaci dávky materiálu. Lis se doplnil tlumičem vibrací, který udrží briketu delší dobu pod tlakem. Vibrace briketu nepoškodí a její kvalita je vyšší. Při manipulaci s briketami se nepráší a menší soudržnost materiálu v briketách je zde výhodou, neboť při dávkování šneky do kotle se brikety z části rozpadají a tím se umožňuje jejich podávání. Kromě firmy CAP CENTRAL jednáme z pěti producenty prachu z MDF desek, kteří chtějí tento materiál briketovat a spalovat v Kronospanu. Kronospanu brikety vyhovují.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/kronospan-v-jihlave-ziskal-povoleni-k-dalsimu-provozu-p1h-/jihlava-zpravy.aspx?c=A160227_2228771_jihlava-zpravy_mv

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.